• СЪБРАНИЕ
  • ДЕКЛАРАЦИЯ
  • СТАТИИ
  • КОНТАКТИ
  • СЪБРАНИЕ
  • ДЕКЛАРАЦИЯ
  • СТАТИИ
  • КОНТАКТИ

СТАТИИ

Глобалната управляваща класа: нов и основен субект на човешкото развитие

Глобалните производствени сили неизбежно съответстват на нови, също глобални производствени отношения. Ядрото на тези отношения е формирането, на качествено нов субект на световната история - глобална управляваща класа.

Опростяването на комуникациите обединява представителите на различните системи на управление (както държавни, така и корпоративни) и обслужващите ги - специални служби, наука, медии и дори културата въз основа на общ начин на живот и лични интереси. Същевременното увеличаван на концентрацията на богатството  разширява кръга на тези влиятелни хора. Те не живеят в държави, а в сигурни луксозни хотели и затворени резиденции, които осигуряват максимално (възмутително за обикновените хора) ниво на комфорт, независимо от държавата на местоположение.

Глобалната управляваща класа по своята същност е общност, а не йерархия: не напразно всички опити за създаване на „световно правителство“ се провалиха. Но създаването му изглеждаше съблазнително, виждайки разрешаването на противоречието между глобалната икономика и нейното частно управление, използвайки Съединените щати като организационна структура на глобалната управляваща класа! Но глобалната управляваща класа не е организация, а отворен набор от социални вихрушки, които привличат хора с глобално влияние, лична енергия и мобилност и почти веднага ги изхвърлят, когато загубят поне едно от тези качества.

От гледна точка на теорията на управлението глобалната управляваща класа се описва като мрежа, чието оцеляване „при наличие на външна турбулентна среда... зависи от съществуването на..."мрежов скелет". Мрежовият скелет включва мрежови възли, които едновременно принадлежат към различни модели(схеми) и ... осигуряват свързаност и по този начин поддържат мрежата като цялост ... Тези възли ... не са слепи изпълнители и проводници на интересите на един модел по отношение на друг, но... са относително независими агенти, чиито интереси и действия им позволяват да съществуват едновременно... в поне два модела"

Поради обективната разлика в интересите на своите елементи и откритостта (както и относителната историческа младост), глобалната управляваща класа не е монолит, и нейното самосъзнание обхваща самосъзнанието на най-значимите нейни елементи. Борбата на основните играчи за дневния ред, образа на желаното бъдеще и общата посока на развитие е в основата на съвременната история на човечеството.

Природата на глобалната управляваща класа е по-важната причина за нейната неспособност да създаде световно правителство, отколкото нейната временната историческа незрялост. Разнородността и променливостта на интересите, които обхваща, не позволява постигането на стабилни споразумения и следователно създаване на стабилни структури за тяхното осъществяване (въпреки стабилността на бюрократичните организми и тяхната склонност да търсят нови задачи за самосъхранение), което води до постоянни вътрешни конфликти, подкопаващи нейната  сила с постоянно променящи се причини и конфигурации.

Румен Байчев

Народовластието.

 Как работи законодателната инициатива на гражданите?

Създава се електронно правителство. В него се публикуват всички закони нормативни актове разпоредби и така нататък. Гражданите имат директен достъп до всеки параграф, всяка точка, всеки пункт… и могат да предложат редакция на всеки от текстовете. Всички варианти са достъпни за всенародно обсъждане и събират подкрепа за всеки един от тях. Когато подкрепата стане достатъчна (това ще го решим заедно), вариантът се предлага за всеобщо гласуване и ако се приема се изменя законовата норма с новият и вариант.

 

Процедура алгоритъм за приемане и модифициране (изменение) на законите и т.н.

  1. Ражда се – идея, цел, интерес за промяна под въздействието на най-различни фактори.
  2. Наблюдава се и се регистрира максимално обективно действителността -анализ на битието.
  3. Формулира се задачата и параметрите по които трябва да бъде решена (начални условия). Юридическа проверка и заключение за възможни конфликти в законодателството.

_____________________

  1. За решението на тази задача се създават, при участието на всички заинтересовани в нейното решение, множество от възможни варианти.
  2. Използвайки всички достъпни знания и инструменти, използвайки методите за анализ сравнение аналогии и други, се оставят само възможните за реализация варианти.
  3. Окончателна юридическа проверка и заключение за възможни конфликти в законодателството.
  4. Всички възможни варианти се представят на обществото. обществото се информира за всички положителни и отрицателни последствия от прилагането на всяко отделно решение.
  5. На базата на цялата информация, която трябва да бъде доведена до гражданите и след представяне на всички варианти във вид на анкета, хората трябва да вземат информирано решение и да изберат един или няколко от предложените решения.
  6. Обявява се решението, за което са гласували най-много граждани и се приема от всички, като закон, до възникване на необходимост за неговата промяна. Най-често при изменение на някой от условията описани в (т.1) и (т.2), които са били поставени в началото при възникването на тази задача.  ___>към началото (т.1)

 

Това е основният цикъл който ще се прилага при народовластието за вземане на решения и модернизация и адаптация на законодателството към възникващите нови условия и изменящите се интереси в обществото.